Mikuláš a čert v Nizozemsku / Černý Petr (Zwarte Piet)

Jak probíhá svátek svatého Mikuláše s čertem v Nizozemsku

Jsme československá rodina žijící v Nizozemsku již pět let. Děti se vždy těší na první zprávy o Mikuláši. Zprávy o Mikulášově příchodu jsou vysílány v televizi i na internetu. Děti v Nizozemsku nedostávají dárky na Vánoce nýbrž na Mikuláše. Je to tak trochu obráceně než u nás. Zde totiž děti dostávají na Vánoce sladkosti, tak jako české děti na Mikuláše. My máme na vánoce i sladkou pochoutku cukroví, vánoční kolekce. Mikuláš v Nizozemí má zase granátové jablka, pomeranče a typické perníčky ve tvaru našich piškotů s různými příchutěmi. Perníčky „Kruiden note“ jsou stejné jako české perníčky. Někdy zde bývají např. polité čokoládou, nebo s nějakou příchutí. Perníčky „Papernote“ jsou zase s příchutí pendreku.

Příchod Mikuláše se oslavuje uprostřed měsíce listopadu vždy v sobotu. Mikuláš přijíždí vždy na lodi ze Španělska do Holandska s koněm, spoustou dárků a čertů. Již po příjezdu Mikuláše do země si děti připraví svou botu do oken, nebo ke krbu do které si dají mrkev pro Mikulášovo koně. Mikuláš jim občas některý den, když obchází kolem hodí nějakou tu sladkost či dárek. Nejvíce dárků se dává také 5.12., avšak spousta rodin si vybere své vlastní datum. Většina rodin slaví Mikuláše pohromadě ať už s přáteli nebo rodinou, finančně se skládají na pozvaného Mikuláše a čerty.  Některé rodiny slaví v soukromí pouze své rodiny a ti většinou právě z finančních důvodů Mikuláše domů nezvou.

 

Zprávy o Mikuláši – „Mikulášský Žurnál“

Mikulášský žurnál je vysílán pravidelně od výjezdu Mikuláše ze Španělska až do jeho odjezdu 5.12. ze země Nizozemska. V těchto zprávách je vždy jeden příběh o příchodu Mikuláše. Například tento rok byl příběh o Mikulášovo koni, který se bál vody a proto musel Mikuláš místo lodě zvolit vláček. V dalším díle však čerti tajně chtěli polévat Mikulášovo koně a zvykat ho tak na vodu. Mikuláš v zápětí přišel a tak mu vodu dali raději jen vypít. Minulý rok bylo zase Mikulášských zprávách o bouři na lodi, která se kymácela tak až se dárky vysypaly do vody. Školy které pouští dětem tyto zprávy, pak pro děti připravili rozmočený dárek který jakože připlaval po vodě. Příběhy jsou moc krásné, je to opravdu hezká tradice. Mikulášské zprávy se zde v Nizozemsku dodržují již od roku 1952.

 

Kdo slaví Mikuláše v Nizozemsku

Mikuláš se slaví i ve školách které jsou vyzdobeny již v době od jeho příjezdu. Jejich výzdobou jsou i figurky Černých Petrů. Například ve škole mých dětí se organizuje tzv. „Čertovský tělocvik“. Pro mé děti je to jedna z nejkouzelnějších akcí na Mikuláše. Do tělocvičny přijde asi okolo dvanácti čertů, kteří postaví takovou opičí dráhu na jejímž konci je komín kterým čert dle tradice obvykle prochází. Děti se na mikulášské akce ať už ve městě, nebo ve škole převlékají za čerty, některé si i začerňují obličej.
Stejně jako se vyzdobují školy na Mikuláše, vyzdobují se i obchody a obchodní centra. Součástí výzdob nesmí chybět ani Černý Petr (Zwarte Piet). Například jak leze do komína, schovává se za pultem obchodu a pod.
Mnoho lidí zde zaráží informace, že v Česku u nás čerti také existují, jsou také černí a také chodí s Mikulášem.

 

Co píšou jinde na téma Mikuláš a čert: