Jak nahlížet do katastru nemovitostí

Dnes se podíváme na to, jak nahlížet do katastru nemovitostí, jak hledat parcelu podle ulice a popisného čísla, a jak vyhledat list vlastnictví. Možná si říkáte: proč by mě to zajímalo? No, protože katastr nemovitostí je jako velká kniha plná tajemství a záhad. Kdo ví, co se tam skrývá? Možná najdete nějakou zapomenutou nemovitost po prababičce, nebo zjistíte, že váš soused je ve skutečnosti šlechtic. Nebo možná jen chcete zjistit, kolik stojí ten dům na rohu, který se vám tak líbí. Ať už je váš důvod jakýkoli, já vám ukážu, jak na to.

Nejprve musíte navštívit webovou stránku Nahlížení do katastru nemovitostí.

Tam si můžete vybrat, co chcete hledat: parcelu, stavbu, jednotku (byt nebo nebytový prostor), právo stavby, řízení nebo mapu. Pokud chcete hledat parcelu podle ulice a popisného čísla, musíte kliknout na „Parcela“ a pak na „Vyhledání parcely“. Tam si můžete zadat název obce nebo katastrálního území, ulici a popisné číslo. Pokud neznáte některý z těchto údajů, můžete je vynechat nebo použít hvězdičku jako zástupný znak. Například pokud chcete hledat parcelu v Praze na Vinohradech s popisným číslem 1234, zadáte:

Obec: Praha
Kat. území: Praha-Vinohrady
Ulice: *
Popisné číslo: 1234

Potom kliknete na „Vyhledat“ a dostanete seznam parcel odpovídajících vašim kritériím. Pokud je jich více než jedna, můžete si je prohlédnout podle jejich čísel nebo je zobrazit na mapě. Pokud kliknete na konkrétní parcelu, dostanete její základní údaje: katastrální území, číslo parcely, druh pozemku, výměru a spoluvlastnické podíly. Pokud chcete vidět více informací o parcele nebo o jejím listu vlastnictví (LV), musíte zadat CAPTCHA nebo se přihlásit prostřednictvím Identity občana nebo zákaznického účtu Dálkového přístupu do katastru nemovitostí.

Pokud chcete vyhledat list vlastnictví podle jeho čísla nebo podle názvu katastrálního území a čísla parcely, musíte kliknout na „LV“ a pak na „Vyhledání LV“. Tam si můžete zadat číslo LV nebo název kat. území a číslo parcely.

List vlastnictví je veřejný dokument, který obsahuje informace o nemovitosti a jejích vlastnících. Každá nemovitost má svůj jedinečný list vlastnictví, který má své číslo. List vlastnictví se skládá ze tří částí: A – popis nemovitosti, B – seznam vlastníků a C – seznam práv a závazků k nemovitosti.

Jak ale najít list vlastnictví pokud neznáte jeho číslo nebo číslo parcely? Je to jednoduché, stačí navštívit webové stránky katastru nemovitostí, použít mapové vyhledávání a najít nemovitost na mapě.

 

Co píšou jinde na téma „katastr nemovitosti